تبلیغات
درگاه تخصصی مهندسی عمران و معماری - معرفی قدرتمندترین نرم افزار مهندسی عمران SAP2000 14
درگاه تخصصی مهندسی عمران و معماری
پایگاه اطلاعاتی مهندسی عمران
تبلیغات سایت

بازدید : مرتبه
تاریخ : جمعه 3 اردیبهشت 1389

معرفی قدرتمندترین نرم افزار مهندسی عمران SAP2000 14

نرم افزار مهندسی SAP که هم سو با روشهای تحلیل وضعیت فنی ساختمان است، طی 30 سال گذشته برای پروژه های مهندسان عمران معرفی شده است. این برنامه که نسخه چهاردهم آن عرضه شده از بسیاری از ویژگیهای نسخه های قبلی پشتیبانی می کند. درواقع SAP200 14 برنامه ایست فوق العاده پیشرفته، قابل درک همراه با رابط کاربری چندبعدی و فراگیر که با بهره گیری از موتور تحلیلی بی نظیر و ابزارهای طراحی منحصر به فرد قدرتمند شده است. این نرم افزار در زمینه ی حمل و نقل، صنعت، پروژه های عمومی، ساخت ورزشگاهها و سایر تأسیسات پاسخگوی نیاز مهندسان است، همچنین آنها در ساخت پروژه های خود از مزایای این برنامه بهره مند می شوند.

عناصر 3D آن مبتنی بر محیط مدلسازی شده گرافیکی در طیف گسترده ایی از آنالیزهای مهندسی است و گزینه های مختلف طراحی پروژه بطورکامل در یک رابط کاربری قدرتمند ارائه شده است. امروزه SAP2000 بعنوان جامع ترین، کارآمدترین برنامه عملی ساختارمند جهت دسترسی به اهداف کلی مهندسان معرفی شده است.
مهندسین عمران می توانند با کمک رابط کاربری آن در کمترین زمان ممکن مدلهای ساختارمندی خلق کنند و بدون نیاز به یادگیری درازمدت به شیوه ایی ملموس به ایجاد و ساخت پروژه های خود بپردازند. حال با معرفی این برنامه، مهندسان می توانند از قدرت و امکانات آن جهت انجام تحلیل ها و طراحی پروژه استفاده کنند. مدلسازی های پیچیده با کمک تمپلت های پرقدرتی که در رابط کاربری آن گنجانده شد، ارائه می گردد و کاربران می تواند آنها را با یکدیگر تلفیق کنند.
تکنیک های پیشرفته تحلیلی یا Advanced Analytical Techniques قابلیت اجرای برنامه های Step-by Step Large Deformation Analysis، Multiple P-Delta، Eigen and Ritz Analyses، Cable Analysis، Tension or Compression only Analysis، Buckling Analysis، Blast Analysis، Fast Nonlinear Analysis for Dampers، Base Isolators and Support Plasticity، Energy Methods for Drift Control و Segmental Construction Analysis را فراهم می نماید.
مهندسان پل سازی می توانند از برنامه SAP2000 Bridge Templates جهت ساخت مدل پل ها، Automated Bridge Live Load Analysis and Design، Bridge Base Isolation، Bridge Construction Sequences Analysis، Large Deformation Cable Supported Bridge Analysis و Pushover Analysis بهره مند شوند.
به طور کلی برنامه SAP2000، نرم افزایست برای همه مهندسان و برای هر پروژه ایی. این برنامه قابلیت آنرا دارد که قالب بتنی ایستا کوچک و ساده 2D را تحلیل کند، همچنین قالبهای بزرگ و پیچیده 3D را به شکل تحلیل های پویا و غیرخطی ارائه می دهد. درواقع نرم افزار SAP2000 پاسخگوی کلیه ی تحلیل ها و آنالیزهای ساختارمند است و ویژگیهای موردنیاز طراحی برای مهندسان را فراهم می کند.

در این نسخه قابلیتهای بسیار ارزنده ایی افزوده شده است که در زیر به معرفی آنها می پردازیم.
 
تحلیل غیرخطی و ساده
• در این نسخه یک اِلمان غیرخطی، پوشش لایه لایه با استفاده از یک مدل جهت دار متریال برای تحلیل ساده ساختارهای دیوار برشی و برنامه های مشابه به برنامه افزوده شده است. بخش Quick-Start بمنظور ایجاد مدلسازی ساده قسمتهای محکم بتنی ارائه شده است، که قابلیتهای دیوار برشی غیرخطی Nonlinear Shearwall را نشان می دهد.
• در نسخه جدید عملکردهای طرح ریزی مدل به تنش های پوشش لایه ایی اضافه شده است.
• در بخشهای “To be Designed” Section Designer مفاصل و لولاهای قالب جهت استفاده از تعداد rebar طراحی شده در برنامه گنجانده شده است.
• بخش Section Designer بمنظور نمایش سطوح PMM مدل فیبری افزوده شده است.
• خواص مواد پیش فرض برای بتن سازی در جهت ارتقاء رفتار یکپارچه بهبود یافته است.
• بمنظور ازسرگیری استفاده از مفاصل و لولاهای فیبری، سطوح سفت مماس بکار برده می شود و عناصر پیوند چندخطی جهت ارتقاء میزان یکپارچکی آنها تغییر کرده است.

ویژگیهای پویا
• در این برنامه میراشدگی مبتنی بر مواد جهت تحلیل خطی و غیرخطی یکپارچگی مستقیم برای مهندسان قابل دسترس است.
• میراشدگی مبتنی بر مواد جهت آنالیز PSD و وضعیت ثابت در دسترس کاربران قرار دارد.
• در حال حاضر میراشدگی نسبی عناصر سخت جهت بهبود همسانی نتایج و رفتار یکپارچه به جای استفاده از سختی هم سو، از سختی اولیه آنها استفاده می کنند.
• محاسبه rigid-response در پاسخ به آنالیز مدل response-spectrum برای NRF و کاربردهای عمومی به این برنامه افزوده شده است.
• واکنش های پایه برای آنالیز مدل response-spectrum و مدل  time-history برای حفاظت از اتصال عناصر پیوندی متصل به فنر و زمین جهت دسترسی بهتر به اثرات از بین بردن توده بهبود یافته است.
• واکنش های پایه پیشتر شامل نیروهای مهارکننده برای پایداری و محافظت بخشهای بازدارنده می شود.  

مدلسازی و طراحی  پل
• در این نسخه طراحی روبنای AASTHO LRFD 2007 برای کامپوزیت ستون بتنی پیش ساخته پیاده سازی می شود. در این بخش میزان فشار، انحناء و برش (با استفاده از MCFT) طرح ارزیابی می گردد. این برنامه به مهندسان نشان می دهد که چگونه فعالیتهای مربوط به Automated Seismic Design of Bridges را اجرا کنند.    
• بررسی و ارزیابی کاملاً مکانیزه پل سازی هریک از ویژگیهای طراحی AASTHO Guide Specifications برای LRFD Seismic Bridgen 2009 پیاده سازی می شود، که در صورت نیاز شامل تحلیل ساده است.
• تنظیم مکانیزه دومین نیروی تقویت کننده جهت ارزیابی طراحی روبنای خمش AASTHO LRFD 2007 که برای تقویت قسمتهای بتنی تیر آهن قوسی شکل پیاده سازی می شود.
•  طرز کار تابع  AASTHO/USGS 2007 response-spectrum به این نسخه افزوده شده است.
• همچنین تابع فاصله بندی متغیر تیرپایه در امتداد طول رونمای پل ارائه شده است.
• وضعیت ناپایدار نقطه مبنا در امتداد طول رونمای پل در این برنامه نیز قابل دسترس می باشد. 
• مسیر تیرهای منطقه ایی پوشش پل در مدلهای ساخته شده به برنامه افزوده گردیده است.
• تفکیک طولی مدلهای پل در قالبهای بتنی پیچیده به مراتب از یکپارچگی بیشتری بهره مند است.
• مدلهای Tendons بعنوان اِلمانهایی هستند که موجب از بین رفتن خاصیت ارتجاعی، وارفتگی بتن، انقباض بتن و وارفتگی فولاد می گردد.
• جابجایی های انجام شده برای عناصر پیوندی اجباری در ساختار طبقه بندی شده، پیش از این برای به روز رسانی خمش عملاً به مدل افزوده شده بودند.

ویژگیهای سیستم موردنیاز برای برنامه SAP2000

حداقل پردازنده Intel Pentium 4 یا AMD Athlon 64
توصیه می شود از پردازنده Intel Core 2 Duo، AMD Athlon 64 X2 استفاده کنید.
تحت سیستم عامل ویندوز XP SP2 یا ویندوز ویستا نسخه 32 و 64 بیت.
حداقل حافظه برای ویندوز XP یک گیگ و برای ویندوز ویستا 2 گیگ
توصیه می شود برای ویندوز 32 بیت از حافظه بین 2 تا 4 گیگ استفاده کنید و برای ویندوز 64 بیت حافظه ی 4 گیگ به بالا بکار ببرید.
فضای خالی حافظه برای نصب برنامه، اجرای برنامه و ذخیره سازی فایلهای مدل و ذخیره نتایج حاصل از تحلیل برنامه 6 گیگ می باشد.
کارت ویدئو با 16 بیت رنگ از رزولوشن 768×1024 پیکسل پشتیبانی می کند. که البته توصیه می شود از کارت گرافیک مجزا ATI/Nvidia GPU و حافظه مخصوص گرافیکی استفاده کنید.

چند نکته:
• بمنظور استفاده از مزایای خوب این برنامه بهتر است سیستم شما مجهز به پردازنده جدید باشد، چرا که SAP2000 در برخی از پردازنده های قدیمی تر اینتل یا AMD اجرا نمی شود. نصب پردازنده ایی که از SSE2 پشتیبانی می کند در حال حاضر برای اجرای این برنامه موردنیاز است.
• هم اکنون موتور SAPfire Analytical Engine دارای یک عنصر پاسخ یاب چندرشته ایی است که قادر است از مزایای پردازنده های چند هسته ایی جدیدتر بهره مند گردد.
• این برنامه از سیستم عاملهای ویندوز 2000 و ویندوز NT پشتیبانی نمی کند. همچنین ممکن است هنگام اجرای برنامه در ویندوز XP SP2 با مشکلات پیش بینی نشده و غیرمنتظره ایی مواجه گردید.
• هرگاه سیستم شما تحت ویندوز 64 بیت باشد، موتور SAPfire Analytical Engine از بیش از 4 گیگ فضای حافظه استفاده می کند که امکان برطرف کردن مشکلات بزرگتر بشکلی کارآمدتر وجود دارد.
• با بهره گیری از حافظه بیشتر کاربران بیش از گذشته می توانند بر  مشکلات فائق آیند و راهکارهای جدید برای برطرف کردن مشکلات موجود با سرعت بیشتری عملیاتی می شوند. لازم به ذکر است که چنانچه سیستم شما تحت ویندوز ویستا باشد در مقایسه با ویندوز XP به حافظه بیشتری نیاز دارد.
• وضعیت OpenGL گرافیک که توسط GPU و حافظه مخصوص گرافیکی سیستم ارائه میگردد بطورکامل از acceleration سخت افزار استفاده می کند.

با انتشار نسخه جدید SAP200 کاربران می توانند از امکانات و قابلیتهای بی نظیر آن بهره مند گردند. این برنامه با قابلیت طراحی پل، قابلیت تحلیل غیرخطی و ارائه راهکارهای ارزنده به مهندسین عمران کمک می کند تا در اجرای پروژه های خود موفق تر عمل کنند.  
طبقه بندی: نرم افزار ها و آموزش آنها، 
ارسال توسط مهران طاهرپور کلانتری
آرشیو مطالب
نظر سنجی
سایت ما را چگونه ارزیابی می کنید؟
صفحات جانبی
پیوند های روزانه
كاربران

تبلیغات