تبلیغات
درگاه تخصصی مهندسی عمران و معماری - ویکی wiki چیست؟
درگاه تخصصی مهندسی عمران و معماری
پایگاه اطلاعاتی مهندسی عمران
تبلیغات سایت

بازدید : مرتبه
تاریخ : چهارشنبه 28 مهر 1389
ویکی به انواعی از وب‌گاه‌ها که به تمام بازدیدکنندگانش، بعضی اوقات حتی بدون نیاز به ثبت نام در وب‌گاه، اجازهٔ ویرایش، افزودن، یا حذف مطالب را می‌دهد، گفته می‌شود. همچنین به برنامه‌های کامپیوتری که برپایی چنین وب‌گاه‌هایی را ممکن می‌سازند ویکی گفته می‌شود.
اولین ویکی ایجاد شده در اینترنت، در سال ۱۹۹۵ توسط وارد کانینگهام و با نام ویکی‌ویکی‌وب ایجاد شد. کلمهٔ ویکی‌ویکی که در نام این سایت به کار رفته‌بود الهام گرفته از نام یکی از خطوط اتوبوس‌رانی در هاوایی بود. (عبارت WikiWiki در زبان مردمان هاوایی به معنی «بدو بدو» است.)

مزایای ویکی‌ها
ویکی‌ها به کاربران این اجازه را می‌دهند که بدون دانش برنامه‌نویسی برای وب اقدام به ایجاد صفحات اینترنتی درباره موضوعات مختلف بکنند. برای این منظور ویکی‌ها از قراردادهای ساده ‌تری برای اصلاح ظاهر متونی که در ویکی گذاشته می‌شوند استفاده می‌کنند، که این قواعد در هر ویکی متفاوت با دیگری است.
یکی دیگر از مزایای ویکی‌ها آن است که هر تغییر در صفحات ثبت می‌شود، و صفحات قابل بازگرداندن به وضعیت قبل از تغییر هستند. هم‌چنین بسیاری از ویکی‌ها (نظیر ویکی‌پدیا) این امکان را برای کاربران فراهم می‌کنند که محتوای یک صفحه را قبل و بعد از اعمال چندین مرحله تغییر مقایسه کنند.


wiki
ویژگی جالبی که به صورتهای مختلف در ویکی ها دیده میشود، قابلیت پیوند خودکار به نوشته تایپ شده است، چه آن نوشته موجود باشد چه نه. در ویکی پدیا متن ها به صورت ویکی پدیا پیوند خودکار میشوند و اگر صفحه مربوط به متن موجود نباشد، پیوند با رنگ قرمز نمایش داده میشود.
ویکی و زبان فارسی
در چهارچوب پروژه‌های چندزبانه شرکت ویکی‌مدیا در زبان فارسی هم از روش ویکی استفاده شده. برخی از پروژه‌های ویکی فارسی از این قرارند:

ویکی نسک ویکی پدیا | دانشنامه آزاد ویکی گفتاورد ویکی نبشته

منبع: http://fa.wikipedia.org

با کلیک کردن روی ویکی پدیــــا می توانید وارد این دانشنامه آزاد شوید.
بنیان گذار لغت نامه و دایره المعارف ویکی پدیا جیمی ویلز است که در ۷ آگوست ۱۹۶۶ در آمریکا متولد شده است و در سال ۲۰۰۱ پایه ی این لغت نامه را بنا نهاده است.
منبع: bost.persianblog.irطبقه بندی: متفرقه مهندسی عمران، 
ارسال توسط مهران طاهرپور کلانتری
آرشیو مطالب
نظر سنجی
سایت ما را چگونه ارزیابی می کنید؟
صفحات جانبی
پیوند های روزانه
كاربران

تبلیغات